اصل کلمه کیک (cake) از کلمه ی اسکاندیناویایی * کاکا* (kaka)به زبان انگلیسی راه یافته، که قدمت آن به قرن سیزدهم میلادی باز میگردد.
در اروپا کیک به نوعی نان گفته میشده که اطراف خمیر به طور کامل پخته شده باشد.
اولین کیکهای تاریخ در نزد مصریان و رومیان یافت شده است. در افسانه های رومی در مراسم آیینی در معابد برای تقرب به خدایان کیک (نان) تقدیم می شده و در مراسم ازدواج، کیک (نان) را به قصد تبرک بر سر عروس میریختند. این رسم تقریبا درهمه جای دنیا به شکلهای مختلف مانند ریختن دانه های گندم، برنج، …و یا قندسابی بر سرعروس از گذشته تا امروز رواج دارد.
اینکه کیکها به شکل دایره ای درست می شده وهنوز هم درست میشود، نیز دلیل جالبی دارد. در واقع شکل هندسی کیکها(نانها) به خاطر تقدسی است که برای خورشید و ماه در گذشته قایل بودند.
همچنین فوت کردن شمع روی کیک و آرزو کردن قبل از فوت هم در میان رومیان رواج داشته، که در معابد دعاها و خواسته های خود را در نزد خدایان با چشمهای بسته ومقابل شمع های روشن، زمزمه و سپس شمع ها را فوت می کردند.
اولین دستور کیک در سال 1796 به نان امیلیا سیمنس Amelia* Simmons در کتاب امریکن کوک نوشته شده است، با این عنوان *یک فنجان کیک که شاید منظورش کاپ کیک Cup Cake بوده باشد.
کیک های کم کالری و رژیمی
در دنیای امروز با این همه تنوع زیستی و بیماریهای ژنتیکی و حساسیت های غذایی وچاقی های مفرط و … توجه به کیک و شیرینی های رژیمی و کم کالری بسیار لازم می باشد.
البته با شنیدن و یا خواندن کلمه رژیمی و کم کالری، این معنا به ذهن متباتر میشود، که کیک و شیرینی های بی مزه و شاید بدمزه، اما اصلا اینطور نیست و این نوع از کیک و شیرینی ها از طعم و رنگ و بوی مطلوب و بسیار خوبی برخوردارند.
این محصولات تنوع بسیاری دارند ازجمله کیکهای بدون شکر مخصوص افراد دیابتی وکیکهای بدون چربی و یا کیکهای بدون آرد و …که اغلب مخصوص اشخاصی است که به خاطر بیماریهای مختلف باید از رژیم خاصی پیروی کنند.
درتهیه این نوع ازکیک و شیرینی ها، اغلب ازمواد جایگزین به جای مواد اصلی استفاده میشود. مثلا به جای شکر از شیرین کننده های طبیعی (عسل، شیره انگور، خرما و… ) و یا شیرین کننده های مصنوعی ( سدیم ساخارین، آسه سولفام، سوکرالوز، استویا و…) استفاده میشود.
که البته محدودیت های خاص خود را دارند مانند عسل که مصرف آن در کودکان زیر دو سال منع شده است و یا سدیم ساخارین که یکی از قدیمی ترین شیرین کننده های مصنوعی، در بسیاری از موارد منع مصرف شده است به دلیل تحقیقاتی که در سال 1960بر روی موشهای آزمایشگاهی در آمریکا، نشان داد که سرطان زا می باشد و پس ازین زمان سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) مصرف ساخارین را محدود کرد.

آموزش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس باما